Categoria de vaixells

Alemanya 

Kaiserliche Marini

Destructors Classe G132
Destructors Classe G137
Destructors Classe S138
Destructors Classe V150
Destructors Classe V162
Destructors Classe S165
Destructors Classe G169
Destructors Classe S176
Destructors Classe V180
Destructors Classe G192
Destructors Classe V1
Destructors Classe G7
Destructors Classe S13
Destructors Classe V25
Destructors Classe S31
Destructors Classe G37
Destructors Classe V43
Destructors Classe S49
Destructors Classe V67
Destructors Classe G85
Destructors Classe B97
Destructors Classe G101
Destructors Classe V105
Destructors Classe S113
Destructors Classe V125
Destructors Classe S131
Destructors Classe H145

Kriegsmarine

Destructors de Alemanya durant la segonaGuerra Mundial:

Destructors Classe Mowe
Destructors Classe Tipus Z1 1934
Destructors Classe Tipus Z1 1934A
Destructors Classe Tipus Z17 1936
Destructors Classe Tipus Z23 1936A
Destructors Classe Tipus Z23 1936A Mob
Destructors Classe Tipus Z23 1936B Mob

Bundesmarine

Classe Hamburg (tipus 101) — 4 bucs
Classe Lütjens (tipus 103) — 3 bucs

Argentina 

Catamarca — 4 bucs de(1912)
Classe Cervantes — 2 bucs de 1927
Classe Mendoza — 3 bucs (1929)
Classe Buenos Aires — 7 bucs (1938, versió modificada dels Classe G britànics)
Classe Brown/Almirante Domecq García — 5 bucs (1962/1971,)
Classe Seguí — 3 bucs (1971)
Classe Py — 1 buc (1973)
Classe Hèrcules — 2 bucs (UK’s Tipus 42 Lot 1)
Classe Almirall Brown — 4 bucs (MEKO 360 H2)

Austràlia 

Classe Battle — 2 bucs
Classe N — 5 bucs
Classe Scott — 1 bucs
classe Tribal — 3 bucs
Classe V i W — 4 bucs
Classe Perth — 3 bucs
Destructor d’escorta classe River — 6 bucs
Classe Hobart — 3 bucs (en construcció)

el Brasil 

Classe Marcilio Dies – 3 bucs
Classe H – 6 bucs adquirits al Regne Unit
Classe Acre -6 bucs

Canadà

Classe Tribal — 7 bucs
Classe Cr — 2 bucs
Classe Valentine — 2 bucs
Classe Algonquin — 2 bucs
Classe St Laurent — 7 bucs
Classe Restigouche — 7 bucs
Classe Mackenzie — 4 bucs
Classe Annapolis — 2 bucs
Classe Iroquois — 4 bucs

Xile 

Classe Almirall Lynch – 5 bucs (1913 – 1945)
Classe Serrano – 6 bucs (1929 – 1950’s/60’s)
Classe Almirall – 2 bucs (1960 – 1990’s)

Corea del Sud 

classe Gwanggaeto el Gran o KDX-I 3 bucs
Classe Chungmugong Yi Sunshin o Classe KD-II6 bucs.
Classe Sejong el Gran o classe KDX-III 2 bucs + 1 buc en construcció.

Dinamarca 

Classe Absalon — 2 bucs
Classe Thetis — 4 bucs

Espanya 

Classe Destructor — 1 buc de 1887, precursor dels destructors
Classe Furor — 6 bucs de 1897-98
Classe Bustamante — 3 bucs de 1914-17
Classe Alsedo — 3 buc de 1924-25
Classe Churruca — 16 bucs de 1927-37
Classe Teruel — 2 bucs de 1937
Classe Ceuta — 2 bucs de 1937
Classe Liniers — 2 bucs de 1951
Classe Audaç — 9 bucs de 1953-65
Classe Lepanto (originalment eren destructors estatunidenques classe Fletcher) — 5 bucs de 1957-60
Classe Oquendo — 3 bucs de 1963-70
Classe Churruca (originalment eren destructors americans classe Gearing modernitzats mitjançant el programa FRAM I) — 5 bucs de 1972-73

els Estats Units 

Destructor Classe Bainbridge: 13 bucs
Destructor Classe Truxtun: 3 bucs
Destructor Classe Smith: 5 bucs
Destructor Classe Paulding: 21 bucs
Destructor Classe Cassin: 4 bucs
Destructor Classe Aylwin: 4 bucs
Destructor Classe O’Brien: 6 bucs
Destructor Classe Tucker: 6 bucs
Destructor Classe Sampson: 6 bucs
Destructor Classe Caldwell: 6 bucs
Destructor Classe Wickes: 111 bucs
Destructor Classe Clemson: 156 bucs
Destructor Classe Farragut: 8 bucs
Destructor Classe Porter: 8 bucs
Destructor Classe Mahan: 18 bucs
Destructor Classe Gridley: 4 bucs
Destructor Classe Bagley: 8 bucs
Destructor Classe Somers: 5 bucs
Destructor Classe Benham:10 bucs
Destructor Classe Sims:12 bucs
Destructor Classe Gleaves:66 bucs
Destructor Classe Benson:30 bucs
Destructor Classe Fletcher:175 bucs
Destructor Classe Allen M. Sumner:58 bucs
Destructor Classe Gearing:98 bucs
Destructor Classe Mitscher:4 bucs
Destructor Classe Forrest Sherman:18 bucs
Destructor Classe Farragut:10 bucs
Destructor Classe Charles F. Adams:23 bucs
Destructor Classe Spruance:31 bucs
Destructor Classe Kidd:4 bucs
Destructor Classe Arleigh Burke:56 bucs+9 planejats
Destructor Classe Zumwalt: 0+3 planejats

França 

Primera Guerra Mundial

Classe Durandal, 1899, 4 bucs
Classe Framée, 1899, 4 bucs
Classe Rochefortais o classe Pertuisane, 1900, 4 bucs
ClaseArquebus, 1902, 20 bucs
Classe Claymore, 1905, 13 bucs
Branlebas, 1907, 10 bucs
Classe Spahi class, 1908, 7 bucs
Classe Voltigeur, 1908, 2 bucs
Classe Chasseur, 1909, 4 bucs
Classe Bouclier, 1911, 12 bucs
Classe Bisson, 1912, 6 bucs
Classe Enseigne Roux, 1915, 3 bucs
Classe Arabe, 1917, 12 bucs

Segona Guerra Mundial

Classe Xacal — 6 bucs
Classe Guépard — 6 bucs
Classe Aigle — 6 bucs
Classe Vauquelin — 6 bucs
Classe Le Fantasque — 6 bucs
Classe Mogador — 2 bucs
Classe Bourrasque — 12 bucs
Classe L’Adroit — 14 bucs
Classe Le Hardi — 8 bucs

Postguerra

Classe T-47
Classe T-53
Classe Suffren — 2 bucs
Classe Tourville (F67 tipus) — 3 bucs
Classe Horizon — 2 bucs

Grècia 

Classe Niki— 4 bucs
Classe Thyella— 4 bucs
Classe Wild Beast— 4 bucs
Classe Keravnos— 2 bucs
Classe Dard — 4 bucs
Classe G modificat — 2 bucs
Classe Fletcher — 6 bucs
Classe Hunt — 8 bucs

Armada Grega (actualitat)

Classe Gearing — 7 bucs
Classe Charles F. Adams — 4 bucs

Holanda 

classe Holland — 4 bucs
classe Friesland — 8 bucs
classe Gerard Callenburgh — 4 bucs (2 completats)
classe Admiralen — 8 bucs
classe Roofdier — 8 bucs
classe Tromp — 2 bucs

Índia 

Classe Kolkata — 3 bucs (en construcció)
Classe Delhi — 3 bucs
Classe Rajput — 5 bucs

Iran

Classe Damavand — 1 buc
Classe Babr — 2 bucs
Classe Jamaran — 1 buc

Itàlia

Classe Palestro — 4 bucs
Classe Generale — 6 bucs
Classe Curtatone — 4 bucs
Classe Sella — 4 bucs
Classe Sauro — 4 bucs
Classe Turbine — 8 bucs
Classe Navigatori — 12 bucs
Classe Freccia — 4 bucs
Classe Folgore — 4 bucs
Classe Maestrale — 4 bucs
Classe Oriani — 4 bucs
Classe Soldati — 18 bucs

Marina Milités

Classe Impetouso 2 bucs
Classe Impavido 2 bucs
Classe Audace — 2 bucs
Classe Luigi Durand de la Penne — 2 bucs
Classe Orizzonte — 2 bucs

Japó

Armada Imperial Japonesa

Guerra Rus-Japonesa

Classe Ikazuchi — 5 bucs
Classe Murakumo — 5 bucs
Classe Shirakumo — 2 bucs
Classe Akatsuki — 2 bucs
Classe Harusame — 7 bucs

Primera Guerra Mundial

Classe Asakaze — 32 bucs
Classe Umikaze — 2 bucs
Classe Sakura — 3 bucs
Classe Kaba — 10 bucs
Classe Momo — 4 bucs

Segona Guerra Sinó-Japonesa

Classe Flammulina — 6 bucs
Classe Isokaze — 4 bucs
Classe Tanikaze — 2 bucs

Segona Guerra Mundial

Classe Urakaze — 2 bucs
Classe Minekaze — 15 bucs
Classe Momi — 21 bucs
Classe Wakatake — 8 bucs
Classe Kamikaze — 9 bucs
Classe Mutsuki — 4 bucs
Classe Fubuki — 20 bucs
Classe Akatsuki — 4 bucs
Classe Hatsuharu — 6 bucs
Classe Tomozuru — 4 bucs
Classe Shiratsuyu — 10 bucs
Classe Otori — 8 bucs
Classe Asashio — 10 bucs
Classe Kagero — 18 bucs
Classe Yugumo — 20 bucs
Classe Akizuki — 13 bucs
Classe Shimakaze — 1 buc
Classe Matsu — 18 bucs
Classe Tachibana — 23 bucs

Força Marítima d’Autodefensa del Japó

Classe Harukaze — 2 bucs
Classe Ayanami — 7 bucs
Classe Murasame (antic) — 3 bucs
Classe Akizuki — 2 bucs
Classe Yamagumo — 6 bucs
Classe Amatsukaze — 1 buc
Classe Takatsuiki — 4 bucs
Classe Minegumo — 3 bucs
Classe Haruna — 2 bucs
Classe Tachikaze — 3 bucs
Classe Shirane — 2 bucs
Classe Hatsuyuki — 11 bucs
Classe Hatakaze — 2 bucs
Classe Asagiri — 8 bucs
Classe Kongō — 4 bucs
Classe Murasame — 9 bucs
Classe Takanami — 5 bucs
Classe Atago — 2 bucs en construcció
Classe Akizuki — 4 bucs en construcció

Mèxic

Classe Quetzalcóatl — 2 bucs
Classe Manuel Azueta — 1 buc

Noruega

Classe Draug — 3 bucs
Classe Sleipner — 6 bucs

Perú

Destructor Classe Fletcher — 2 bucs
Classe Daring — 2 bucs
Classe Holland — 1 buc
Classe Friesland — 7 bucs

Polònia 

Classe Wicher — 2 bucs
Classe Grom — 2 bucs
Classe G i H — 1 buc
Classe L i M — 1 buc
Classe N — 1 buc
Classe Hunt (Batch III) — 3 bucs
Classe Projecte 30 — 2 bucs
Classe Kotlin (projecte 56) — 1 buc
Classe Kashin (projecte 61) — 1 buc

Portugal 

Classe Guadina — 4 bucs
Classe Douro — 7 bucs

Rússia/URSS 

Marina Imperial Russa

Classe Sokol (prototip – Prytky) — 1 buc 1895
Classe Sokol — 31 bucs 1900-1908
Classe Leytenant Burakow(ex-Xina) — 1 bucs 1900
Classe Kit — 4 bucs 1900
Classe Forel — 5 bucs 1901-1902
Classe Som — 1 bucs 1900
Classe Boyky — 9 bucs 1900-1904
Classe Gromky — 13 bucs 1905-1907
Classe Leytenant Burakow — 11 bucs 1905-1906
Classe Injener-*mekhanik Zverev — 12 bucs 1906-1908
Classe Finn — 4 bucs 1905-1906
Classe Vsadnik — 4 bucs 1906-1907
Classe Okhotnik — 4 bucs 1906
Classe Ukrayna — 8 bucs 1905-1907
Classe Leytenant Shestakov — 4 bucs 1909
Classe Novik — 1 bucs 1913
Classe Derzky — 9 bucs 1914-1915
Classe Orfey — 16 bucs 1914-1915
Classe Fidonisy — 8 bucs 1917-1925
Classe Izijaslav — 3 bucs 1917-1927

Marina Soviética

Classe Leningrad (projecte 1) (Líder de Flotilla) — 3 bucs 1936-1939
Classe Minsk (projecte 38) (Líder de Flotilla) — 3 bucs 1938-1940
Classe Taixkent (projecte 20) (Líder de Flotilla) — 1 bucs 1941
Classe Gnevny (projecte 7) — 28 bucs 1938-1942
Classe Soobrazitelny (projecte 7U) — 18 bucs 1939-1941
Classe Opitny (projecte 45) — 1 buc 1941
Classe Zhivushiy (ex-USS) — 9 bucs 1944
Classe Likhoy (ex-Romania) — 2 bucs 1944
Classe Legky (ex-Romania) — 2 bucs 1944
Classe Ognevoy (projecte 30) — 1 buc 1945
Classe Osmotritelny (projecte 30K) — 10 bucs 1947-1950
Classe Prytky (ex-aleman) type 1934A — 2 bucs 1949
Classe Prochny (ex-aleman) type 1936 — 1 buc 1949
Classe Provorny (ex-aleman) type 1936A — 1 buc 1949
Classe Soldati (ex-Italià) — 5 bucs 1949
Classe Skoryy (projecte 30-bis) — 70 bucs 1949-1953
Classe Neustrashimy(projecte 41) — 1 buc 1955
Classe Kotlin (Codi OTAN) (projecte 56) — 26 bucs 1955-1956
Classe Kildin (Codi OTAN) (projecte 56EM) — 1 buc 1958 -veure Classe Kotlin (projecte 56)
Classe Kildin (Codi OTAN) (projecte 56M) — 4 bucs 1958-60 -veure Classe Kotlin (projecte 56)
Classe Krupny (Codi OTAN) (projecte 57-bis) — 8 bucs 1960-61 – veure Classe Kanin
Classe Kashin (Codi OTAN) (BPK – gran buc antisubmarino) (projecte 61) — 20 bucs 1962-1974 – veure Destructor Classe Kashin
Classe Kashin (Codi OTAN) (BPK – gran buc antisubmarino)(projecte 61ME) — 5 bucs 1979-1986 – veure Destructor Classe Kashin
Classe Kronshtadt (BPK – gran buc antisubmarino) (projecte 1134-A) — 10 bucs 1969-1978 – veure Creuer Classe Kresta II
Classe Nikolayev(*BPK-gran buc antisubmarino)(projecte 1134-B) — 7 bucs 1971-1979- veure Creuer Classe Kara
Classe Sovremenny (projecte 956) — 17 bucs 1980-1993
Classe Udaloy (BPK – gran buc antisubmarino)(projecte 1155) — 16 bucs 1980-1996

Suècia

Classe Göteborg
Classe Mode
Classe Visby
Classe Oland
Classe Halland
Classe Osergotland

Regne Unit 

Bucs destructors de torpediners

En 1913, l’heterogènia i gran quantitat d’antics tipus de destructors de bucs torpediners van ser organitzats en les classes A, B, C i D en funció de la seva velocitat de disseny i del nombre de xemeneies que posseïen.

Classe A (27 nusos)
Classe Havock — 2 bucs, 1893
Classe Daring — 2 bucs, 1893–1894
Classe Ariel — 3 bucs, 1894–1895
Classe Charger — 3 bucs, 1894
Classe Haughty — 2 bucs, 1895
Classe Janus — 3 bucs, 1895
Classe Snapper — 2 bucs, 1895
Classe Banshee — 5 bucs, 1893–1894
Classe Fervent — 2 bucs, 1895
Classe Conflict — 3 bucs, 1894–1895
Classe Handy — 3 bucs, 1895
Classe Opossum — 3 bucs, 1895
Classe Rocket — 3 bucs, 1894
Classe Sturgeon — 3 bucs, 1894–1895
Classe Swordfish — 2 bucs, 1895
Classe B (4 xemeneies, 30 nusos)
Classe Quail — 4 bucs, 1895
Classe Earnest — 6 bucs, 1896–1897
Classe Spiteful — 2 bucs, 1899
Classe Myrmidon — 2 bucs, 1900
Classe C (3 xemeneies, 30 nusos)
Classe Star — 6 bucs, 1896–1897
Classe Avon — 3 bucs, 1896–1897
Classe Brazen — 4 bucs, 1896–1898
Classe Violet — 2 bucs, 1897
Classe Mermaid — 2 bucs, 1897–1898
Classe Gipsy — 3 bucs, 1897
Classe Bullfinch — 3 bucs, 1898
Classe Fawn — 6 bucs, 1897–1899
Classe Falcon — 2 bucs, 1899–1900
Classe Greyhound — 3 bucs, 1900–1901
Classe Thorn — 3 bucs, adquirits en 1901
Classe especial Hawthorn — 2 bucs, 1899, turbines de vapor especials
Classe especial Thornycroft — 1 buc, 1898
Classe especial Armstrong-Whitworth, — 1 buc, 1900
Classe D (2 xemeneies, 30 nusos)
Classe Desperate — 4 bucs, 1896
Classe Angler — 2 bucs, 1897
Classe Coquette — 3 bucs, 1897–1898
Classe especial Stag — 1 buc, 1899
Classe Taku — 1 buc, 1900, exxinès

Destructors convencionals[editar]

En 1913, es va començar a denominar amb lletres i noms a tots els destructors de la Royal Navy; anteriorment se’ls coneixia pel primer buc de la classe. La classe River o E de 1913 va ser la primera de destructors de la RN amb una configuració moderna recognoscible.

Classe River o E — 33 bucs, 1903–1905
Classe Tribal o F — 13 bucs, 1907–1909
Classe Beagle o G — 16 bucs, 1909–1910
Classe Acorn o H — 20 bucs, 1910–1911
Classe Acheron o I — 23 bucs, 1910–1915
Classe Acasta o K — 20 bucs, 1912–1913
Classe Swift — 1 buc, 1907, prototip de gran destructor líder de flotilla
Classe Laforey o L — 22 bucs, 1913–1915
tipus Arno — 1 bucs, 1914, exportuguesos
Classe Admiralty M — 74 bucs, 1914–1917
Classe Hawthorn M — 2 bucs, 1915
Classe Yarrow M — 10 bucs, 1914–1916
Classe Thornycroft M — 6 bucs, 1914–1916
Classe Talisman — 4 bucs, 1914–1916, exturcs
Medea class — 4 bucs, 1915, exgrecs
Classe Líder Faulknor — 4 bucs, 1914, exxilens
Classe Líder Marksman — 7 bucs, 1915–1916
Classe Líder Anzac — 6 bucs, 1916–1917
Classe Admiralty R — 39 bucs, 1916–1917
Classe Yarrow després Classe M — 7 bucs, 1916–1917
Classe Thornycroft R — 5 bucs, 1916–1917
Classe Admiralty modified R — 11 bucs, 1916–1917
Classe Admiralty S — 55 bucs, 1916–1924
Classe Yarrow S — 7 bucs, 1917–1919
Classe Thornycroft S — 5 bucs, 1917–1919
Classe Admiralty V i W — 28 bucs, 1916–1918
Classe Admiralty V i W — 19 bucs, 1916–1918
Classe Thornycroft V i W — 4 bucs, 1918
Classe Thornycroft modificat W — 2 bucs, 1918–1924
Classe Admiralty modificat W — 15 bucs, 1918–1922
Classe Líder tipus Admiralty o classe Scott — 8 bucs, 1917–1919
Classe líder tipus Thornycroft o Classe Shakespeare — 5 bucs, 1917–1921
dipo Ambuscade — 1 buc, 1926, prototip de nou disseny de Yarrow
tipus Amazon — 1 buc, 1926, prototip de nou disseny de Thornycroft

Classes standard del període entre guerres
Classe A — 9 bucs, 1928–1931
Classe B — 9 bucs, 1929–1931
Classe C — 5 bucs, 1930–1934
Classe D — 9 bucs, 1931–1933
Classe E — 9 bucs, 1933–1934
Classe F — 9 bucs, 1933–1935
Classe G — 9 bucs, 1934–1936
Classe H — 9 bucs, 1935–1937
Classe I — 9 bucs, 1936–1937
ex-Brasiler Classe H — 6 bucs, 1938–1940,
ex-Turc Classe I — 2 bucs, 1939–1941
Classe Tribal — 27 bucs, 1936–1944
Classe J, K i N — 24 bucs, 1938–1941
Classe Hunt — 83 bucs (20 Tipus I, 33 Tipus II, 28 Tipus III, 2 Tipus IV), 1939–1942, “destructors d’escorta”
Classe L i M — 16 bucs, 1939–19
Classe Town — 50 bucs de tres classes de destructors de l’Armada dels Estats Units, construïts entre 1917–1920 i transferits en 1940
Segona Guerra Mundial classes del “WarEmergency Programme”
Classe O i P — 16 bucs, 1941–1942
Classe Q i R — 16 bucs, 1941–1942
Classe S i T — 16 bucs, 1942–1943
Classe O i V — 16 bucs, 1942–1943
Classe W i Z — 16 bucs, 1943–1944
Classe C — 32 bucs, (8 Ca-, 8 Ch-, 8 Co-, 8 Cr-), 1943–1945

Classe Battle — 23 bucs (16 Grup I, 7 Grup II), 1943–1946
Classe Weapon — 4 bucs, 1945–1946
Classe Daring — 8 bucs, 1949–1952

Destructors amb míssils dirigits

Classe County — 8 bucs (4 Batch I, 4 Batch II), 1961–1967
Type 82 — 1 buc, 1969
Type 42 — 14 bucs (6 Sheffield, 4 Exeter, 4 Manchester), 1971–1983
Type 45 — 6 bucs, 2009-

Romania 

Classe Marasti — 2 bucs
Regele Ferdinand — 2 bucs

República de la Xina (Taiwan) 

Classe Chao Yang — 14 bucs
Classe El Yang — 8 bucs
Classe Heng Yang — 4 bucs

República Popular de Xinesa 

Classe Anshan — 4 bucs
Classe Luda — 16 bucs
Classe Luhu — 2 bucs
Classe Luhai — 1 buc
Classe Sovremenny — 4 bucs
Classe Luyang I — 2 bucs
Classe Luyang II — 2 bucs
ClaseLuzhou — 2 bucs

Turquia 

Classe Adatepe — 2 bucs
Classe Tinaztepe — 2 bucs
Classe Demirhisar — 4 bucs

Iugoslàvia 

Classe Dubrovnik
Classe Beograd
Classe Split

Veneçuela

Classe Nova Esparta — 3 bucs
Classe Almirall Clement — 6 bucs

Categoria de vaixells

Alemania

Kaiserliche Marine

Kriegsmarine

Destructors de Alemanya durant la segona Guerra Mundial:

Bundesmarine

Argentina

Australia

Brasil

Canadá

Chile

Corea del Sur

Dinamarca

España

Estados Unidos

Francia

Primera Guerra Mundial

Segunda Guerra Mundial

Postguerra

Grecia

Armada Griega (actualitat)

Holanda

India

Irán

Italia

Marina Militare

Japón

Armada Imperial Japonesa

Guerra Ruso-Japonesa

Primera Guerra Mundial

Segunda Guerra Sino-Japonesa

Segunda Guerra Mundial

Fuerza Marítima de Autodefensa de Japón

México

Noruega

Perú

Polonia

Portugal

Rusia/URSS

Marina Imperial Rusa

Marina Soviética

Suecia

Reino Unido

Buques destructores de torpederos

En 1913, la heterogénea y gran cantidad de antiguos tipos de destructores de buques torpederos fueron organizados en las clases A, B, C y D en función de su velocidad de diseño y del número de chimeneas que poseían.

Destructores convencionales[editar]

En 1913, se comenzó a denominar con letras y nombres a todos los destructores de la Royal Navy; anteriormente se los conocía por el primer buque de la clase. La clase River o E de 1913 fue la primera de destructores de la RN con una configuración moderna reconocible.

Destructores con misiles dirigidos

  • Clase County — 8 buques (4 Batch I, 4 Batch II), 1961–1967
  • Type 82 — 1 buque, 1969
  • Type 42 — 14 buques (6 Sheffield, 4 Exeter, 4 Manchester), 1971–1983
  • Type 45 — 6 buques, 2009-

Rumanía

República de China (Taiwán)

República Popular de China

Turquía

Yugoslavia

Venezuela

Parts d’un Vaixell.

A

Abanico (náutica) 

Abitón

Acastillaje

Achicador

Acrostolio

Aguja náutica

Ala (náutica)

Alcázar (náutica)

Alerón (náutica)

Aleta (náutica)

Almohada (pieza)

Amarra

Amura

Amura (cabo)

Amurada

Ancla

Anclote

Andarivel

Antecámara (náutica)

Aplustre

Árbol de navidad (náutica)

Armazón (náutica)

Arraigadas

Asta (náutica)

Axiómetro

B

Babor y estribor

Bancada (náutica)

Bao

Barraganete

Batanga

Batayola

Batemar

Beque

Bitácora

Bodega (náutica)

Bomba de sentina

Borda (náutica)

Bordo (náutica)

Botavara

Botazo (náutica)

Bote salvavidas

Brazalote

Brazola

Briol

Bulárcamas

Bulbo de proa

Bulge antitorpedo

Buzarda

C

Cabrestante

Cadena del ancla

Cadenote

Caja (náutica)

Caja de cadena

Caja negra (transporte)

Cajera (náutica)

Cajeta (náutica)

Cámara (náutica)

Camareta

Camarote

Cambusa

Candelero (náutica)

Caña del timón

Carena

Carena (náutica)

Carenote

Carquesio (aparejo)

Carroza (náutica)

Casco (náutica)

Casco trincado

Casillaje

Castillo (náutica)

Castillo de popa

Castillo de proa

Chigre (náutica)

Chillera

Chinchorro (náutica)

Chupeta

Cinturón (blindaje)

Codaste

Coeficientes de forma

Colector (náutica)

Combés

Compensación de la aguja náutica

Contracodaste

Contrarroda

Contratrancanil

Corona de barbotín

Coronamiento (náutica)

Costado

Costura (barco)

Crujía (náutica)

Cuaderna

Cuaderno de bitácora

Cuadra (náutica)

Cuartel (náutica)

Cuartelada (náutica)

Cuarto de derrota

Cubichete

Cubierta (barco)

Cubierta de botes

Cubierta principal

Cuerda (náutica)

Culo (náutica)

Curva (náutica)

D

Defensa (náutica)

Doble fondo

Dormido

Duque de Alba (obra marítima)

Durmiente (náutica)

E

Embornal

Empavesado

Encerado (lienzo)

Enjaretado

Entrada de obras muertas

Entremiches

Entrepuente

Escala de gato

Escala real

Escálamo

Escobén

Escotilla

Eslora

Espadilla (náutica)

Espejo (náutica)

Espolón (náutica)

Estay de proa

Estopor

F

Faja (náutica)

Falca (náutica)

Fanal

Fogonadura

Forro (náutica)

Fraile (náutica)

Franja variable

G

Galeota de escotilla

Galón (náutica)

Gambota

Gata (náutica)

Gatera (náutica)

Gaviete

Genol

Buque grúa

Guardamancebo

H

Hembra (náutica)

Henchimiento

J

Jarcia de amarre

Jardín (buque)

Jimelga

L

Ligazón (náutica)

Limera

Línea de flotación

Linguete

Linternón

Lumbrera (náutica)

Luz de navegación marítima

M

Macho (náutica)

Madre (náutica)

Madre del timón

Mallete

Mamparo

Manga (náutica)

Mascarón de proa

Matrícula (embarcaciones)

Mecha (náutica)

Mesas de guarnición

Moco (náutica)

Molinete (náutica)

Montante (náutica)

O

Obra muerta

Ojo de buey

P

Pala del timón

Palanquín

Palmejar

Pantoque

Pañol de pólvora

Pañol del contramaestre

Pañol

Parabrisas

Pasamano

Perpendicular de proa y popa

Pescante

Pinzote

Pique de proa

Plano y línea de referencia en el buque

Popa

Porta (náutica)

Portaespía

Portalón lateral

Portería (náutica)

Portilla (náutica)

Postelero

Prisma de cubierta

Proa

Proa X-Bow

Propao

Puente de mando

Puntal (náutica)

Q

Quilla (náutica)

Quilla de balance

R

Recubrimiento con cobre

Redel

Regala

Registrador de Datos de la Travesía

Rezón

Rizo (náutica)

Roda (náutica)

Rueda de cabillas

Rueda de timón

S

Sala de máquinas

Sentina

Sobrebrazal

Sobreplán

Sobrequilla

Sollado

Sotavento y barlovento

T

Tablazón

Taco (madera)

Tajamar (náutica)

Talón (náutica)

Tambucho

Tangón

Telégrafo (náutica)

Timón (dispositivo)

Timón de codaste

Timón de espadilla

Toldilla

Tolete

Tomador (náutica)

Torre de mando

Traca (náutica)

Traga viento

Trancanil

Túnel del eje

V

Varenga

Varón (náutica)

Vertello

Vigota

Vista clara

Y

Yugo (náutica)

Z

Zapata (ancla)

Zapata (náutica)

Zuncho (náutica)